خدمات پریودنتال

خدمات پریودنتال ( periodontics ) و جراحی لثه ، به بررسی ، تشخیص و درمان بیماری های مربوط به بافت‌های پیرا دندانی می‌پردازد . در پی تجمع پلاک های میکروبی ، بافت های پریودنتال بیمار می شود و بافت های عمیق تر را نیز درگیر می کند .

دندان پزشکان متخصص کلینیک دندانپزشکی پارک وی شما را یاری می دهند تا سلامت دهان و دندان شما قبل از پیشرفت بیماری های پریودنتال بهبود یابد .

بیمارانی كه دارای بیماری پریودنتال ( مشكلات لثه ) می باشند از خدمات شخصی به نام پریودنتیست بهره می‌برند. یك پریودنتیست ، دندانپزشكی است كه در جهت پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماری پریودنتال تخصص گرفته است و مدت سه سال در دانشكده دندانپزشكی آموزش های ویژه تخصصی را گذرانده است.

پریودنتیست در انجام آخرین تكنیك‌های تشخیصی و درمان بیماری لثه حرفه ای می‌باشد . علاوه بر این می تواند پروسه های پریودنتال خاصی را به جهت بهبود بخشیدن زیبایی بیماران انجام دهد.

پریودنتال

لفظ پریو به پیشگیری و درمان بیماریهای بافت های نگهدارندۀ دندان ( لثه ها ، استخوان فک و الیاف پریودنتال ) گفته می شود . و بیماری لثه مهمترین عامل از دست دادن دندان ها در بالغین می باشد .

لثه ها در حالت طبیعی ، صاف با لبه های تیز ، صورتی رنگ که در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و مسواک نزدن ، تجمع پلاک میکروبی و ترشح مواد سمی باعث التهاب لثه ها و تشکیل جرم شده بنوبه خود علائمی چون سوزش و خارش ، تورم ، قرمزی و خونریزی از لثه ها دیده میشود که با رعایت بهداشت ( استفاده از مسواک و دهانشویه ) و انجام جرم گیری دندان ( Scaling teeth ) برگشت پذیر است .

چنانچه درمانی انجام نگیرد پیشرفت بیماری لثه به بافت های زیرین و نگهدارندۀ دندان سرایت کرده و علاوه بر علائم ژنژیویت که با شدت بیشتری اتفاق می افتد خروج چرک از لثه ها ، بوی بد ، تحلیل استخوان ، لقی دندان ها و ایجاد فاصله بین آنها نیز دیده می شود و در این مرحله از بیماری به درمانهای قبلی پاسخ نداده ، بلکه نیاز به جراحی لثه توسط متخصص پیدا می کند که در صورت عدم درمان توسط بیمار دندان کشیده خواهد شد .

جراحی های پریودنتال چهار دسته بسیار مهم دارند :


درمان های لیزر پریودنتال :

تحقیقات استفاده از لیزر را در جهت بالابردن كارآیی پروسه جرمگیری دندان را تایید می‌كند . علاوه بر این ، اگر از لیزر در طی جراحی پریودنتال به صورت مناسب استفاده ‌شود ، منجر به خونریزی ، تورم و ناراحتی كمتر بیمار می‌گردد.

به هر حال لیزر طول موج‌های متفاوتی دارد و باید با حد قدرتی كه می تواند به صورت مطمئن و امن در طی پروسه های پریودنتال عمل كند مورد استفاده قرار گیرد . صدمه به بافت‌های پریودنتال زمانی ایجاد می‌گردد كه یك طول موج با حد قدرت نامناسب استفاده گردد.

ایمپلنت‌های دندانی :

اگر شما قبلا یك دندان را در طی یك بیماری پریودنتال یا به دلایل دیگری از دست داده اید، می توانید از ایمپلنت‌های دندانی در جایگزینی دائم دندان استفاده كنید.

پروسه های زیبایی دندان ( cosmetic ) :

علاوه بر پروسه های درمان بیماری لثه، اكثر پریودنتیست‌ها جراحی‌های زیبایی را نیز برای بهبود لبخند بیمار انجام می‌دهند. از مهمتریت پروسه های زیبایی انجام جراحی افزایش طول تاج است.

جراحی افزایش طول تاج دندان :

از این روش زمانی استفاده می‌شود كه دندان‌های شما واقعا طول تاج مناسب دارد اما عمده طول دندان توسط لثه پوشیده شده است . شما می توانید از یك پریودنتیست در ارتباط با پروسه ای كه طی آن بتوانند وضعیت لبخند ( gummy smile ) شما را تصحیح كند كمك بگیرید.

در این وضعیت با وجود طول مناسب تاج چون بافت لثه ای حجیم وجود دارد دندان كوتاه به نظر می‌رسد . جهت رفع این مشكل پریودنتیست جراحی افزایش طول تاج را پیشنهاد می دهد.

این جراحی می‌تواند بر روی یك یا چندین دندان انجام شود و میزان برداشت بافت لثه و استخوان بستگی به طول لبخند بیمار دارد . هرچه میزان بیشتری لب بالا برود به جهت دید میزان برداشت بافت باید بیشتر باشد .
پریودنتیست ممكن است جراحی افزایش طول تاج دندان را به جهت ایجاد امكان ترمیم بر روی یك دندان پیشنهاد دهد.اگر دندان پوسیده باشد یا زیر خط مارجین لثه شكسته باشد یا این كه ساختار دندانی برای یك پروتز( روكش دندان ) ناكافی باشد، باز هم نیاز به این جراحی است . جراحی افزایش طول تاج حد استخوان و لثه را در حدی قرار می‌دهد كه مقدار بیشتری از دندان به جهت درمان‌های ترمیمی در اختیار قرار گیرد.

با این جراحی قدرت جویدن و زیبایی بیمار بهبود می‌یابد . ایجاد یك خط لبخند جدید و زیبا و افزایش سلامتی بافت لثه ، كلیدهای اصلی جویدن و تكلم همراه با افزایش راحتی و اعتماد به نفس است .

error: Content is protected !!