دندانپزشک اطفال

وقتی به اینجا میرسیم که کودک خود را جهت معاینات دوره ای نزد دندانپزشک اطفال  ( Pediatric Dentist ) ببریم ، والدین کودک ، سرگردان میشوند که چه کنند .

همه به دنبال یک دکتر دندانپزشک کودکان خوب هستند و از طرفی خود آنها هم چندان تمایلی جهت مراجعه به دندانپزشکی ندارند ، چه رسد به اینکه برای درمان درد دندان کودکان دلبند خود ، بخواهند آنها را به مراکزی ببرند که خود نیز تمایل چندانی به مراجعه به آنها ندارند.

دندانپزشک کودکان ، سلامت دندان‌های کودک را ارتقاء می‌دهد و همچنین در نقش منبع اطلاعاتی در این خصوص برای والدین آنها نیز عمل می‌کند.

انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) و انجمن پزشک کودکان آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که ملاقات با دندانپزشک اطفال باید هر شش ماه ، پس از اولین رویش دندان در کودکان یا یک سال پس از تولد کودکان ، صورت بگیرد، زیرا با معاینهٔ مرتب و تشخیص به موقع بیماری‌های دندان، می‌توان پوسیدگی دندان بچه‌ ها را در همان مراحل اول رفع کرد  .

تشخیص به موقع بیماری‌های دهان برای سلامت دهان و دندان و عادت‌ های تغذیه‌ای کودکان در آینده نقش مهمی دارد. در این راستا، برنامه‌های آموزشی برای والدین در خصوص مسواک زدن، نخ دندان و فلوئورید ، اطلاعاتی راجع به انگشتان و عادت‌های جویدن پستانک در کودک ، مشاورهٔ تغذیه و سایر اطلاعات در خصوص رشد کودک ، داده می‌شود.

Pediatric Dentist,دندانپزشک اطفالبرخی خدمات دندانپزشک اطفال  عبارتند از :

استفاده از ژل و وارنیش های فلوراید در مطب که در فواصل زمانی ۳ تا ۶ ماه انجام می شود و از پوسیدگی های آینده دندان کودک جلوگیری می کند .

برای جلوگیری از پوسیدگی زودهنگام دندان های دائمی تازه روییده.؛ شیارهای دندان کودک با مواد مخصوص پر می شود .

در مواردیکه دندان شیری زودتر از هنگام کشیده می شود ؛ فضای آن توسط دندانپزشک  با فضا نگه دار پر می شود تا از رویش نا منظم دندانهای کودک در آینده جلوگیری کند و نیاز به ارتودنسی در آینده را کاهش دهد .

سلامت دهان و دندان در کودکان امری بسیار مهم می باشد و با آموزش و مراقبت از دندانها در سنین کم می توان بهداشت و سلامت دهان و دندان را برای آنان در سنین بالاتر به ارمغان آورد.

پس توصیه می شود اولین ویزیت دندان پزشکی در سن یک سالگی و پس از رویش اولین دندان های شیری صورت پذیرد و نکات لازم به والدین آنها در خصوص تغذیه آنها ، خوردن پستانک، خوردن داروهایی مثل قطره آهن گفته شود. و بهتر است کودکان تا زمان افتادن آخرین دندان شیری هر 4 ماه یک بار نزد دندانپزشک اطفال برده شوند.

error: Content is protected !!