جراحی دندان

جراحی دندان ( dental surgery ) شامل هرگونه جراحی درمانی با هدف تصحیح وضعیت دندان‌ ها است . دندانپزشک ( Dentist ) به دلایلی از جمله نهفته بودن ، فک جوش بودن و یا از بین رفتن کامل دندان و باقی ماندن ریشه آن در استخوان فک ، ناچار به انجام جراحی دندان می شود .

دندان پزشک ، دندان و ناحیه اطراف آن را با استفاده از بی حس کننده موضعی ، بی حس کرده سپس با یک تیغ مخصوص جراحی ، لثه ناحیه مورد نظر را کنار می زند .

گاهی تمام یا قسمتی از دندان توسط استخوان پوشیده شده است که این استخوان برداشته می شود تا دندان و ریشه آن در دسترس قرار گیرد . پس از آن دندان و ریشه از استخوان جدا و خارج می گردد و ناحیه مورد نظر را شستشو داده شده و سپس بخیه زده می شود .

برخی از متداول‌ترین جراحی‌ دندان عبارتند از :


  •  جراحی‌ Endodontic ‏( داخل دندانی )جراحی دندان

این نوع جراحی‌ها روی بخش زیرین یا ریشه دندان انجام می‌گیرد

  • جراحی‌های Prosthodentic‏ ( کاشت قطعات مصنوعی دندان )
  •  درمان‌های ارتودنسی
  •  جراحی دندان نهفته
نهفتگی و عدم رویش دندان از داخل استخوان فک به داخل حفره ی دهان معمولا به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رویش دندان اتفاق می افتد . شایع ترین محل نهفتگی در ناحیه ی دندان های عقل به علت تکامل و کوچک تر شدن استخوان فک بوده ولی می تواند در مورد سایر دندان هانیز اتفاق افتد .
برای این کار برش ظریفی در نواحی خاص مخاطی داده شده و در موارد لزوم با چند تکه کردن دندان و حتی گاهی با برداشت مقدار حساب شده از استخوان فک اطراف دندان نهفته به طوری که در ظاهر صورت اشکالی ایجاد نشود ، دندان خارج می گردد.
مراقبت های بعد از جراحی دندان و کشیدن دندان

right-pink-icon   خونریزی و نشت خونابه بعد از جراحی دندان و یا کشیدن دندان به مدت چند ساعت طبیعی است . گاز روی زخم را هر 30 دقیقه یک بار عوض کنید و از تعویض گاز با فواصل کوتاه خودداری کنید .

right-pink-icon   از مسواک زدن و شستشوی دهان در روز جراحی و یا کشیدن دندان با آب ، آب نمک و… خودداری نمایید . از فردای روز جراحی دندان با آب نمک ( یک قاشق کوچک چایخوری نمکی در یک لیوان آب جوشیده ) بعد از هر وعده غذا قرقره نمایید و مسواک زدن از فردای روز جراحی بلامانع است .

right-pink-icon    تورم و درد از عوارض قابل انتظار بعد از کشیدن یا جراحی دندان می باشد. برای درد از مسکن تجویز شده استفاده نمایید و در صورت وجود تورم، درد یا خونریزی زیاد حتماً با کلینیک تماس بگیرید .

right-pink-icon  از رژیم غذایی سرد و نرم ( فرنی، سوپ سرد و …) و مایعات سرد استفاده نمایید . نوشیدن مایعات چند ساعت بعد از جراحی یا کشیدن دندان ضروری است . ولیکن دقت فرمایید که مایعات داغ نباشند . همچنین از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.

right-pink-icon بعد از جراحی دهان و یا کشیدن دندان قشر خاکستری رنگی روی زخم را می پوشاند و دهان کمی بدبو می باشد این علایم نشانه عفونت نیستند.

right-pink-icon از استعمال هر گونه دخانیات ( کشیدن سیگار- قلیان و..) تا 24 ساعت بعد از کشیدن و یا جراحی دندان بپرهیزید. دود مانع جوش خوردن محل زخم شده و درد شدیدی را بوجود می آورد.

right-pink-icon یکی از عوارض نامطلوب و پیش بینی نشده بعد از بیرون آوردن دندان اصطلاحاً ( حفره خشک ) می باشد. این حالت به علت کنده شدن لخته از حفره دندان می باشد که به دنبال شستشوی زود هنگام یا مصرف دخانیات بعد از جراحی میگردد .

error: Content is protected !!