dentallaminatee

لمینیت دندان ( dental laminate ) برای تمامی موارد اصلاحی و ترمیمی و مشکلات خفیف تا متوسطی که مربوط به قسمت مینا است ، کاربرد دارد . در برخی موارد نیاز به تراش دادن دندان اصلی فرد می باشد و البته این بستگی به فرم و طرح اولیه دارد و در این صورت تراش با دقت بسیاری انجام می شود تا به مینای دندان آسیبی وارد نشود و فقط به میزان مورد نیاز از آن تراشیده شود .

یکی از جدیدترین، پر طرفدارترین و حرفه ای ترین روش های ترمیمی و زیبایی ، لمینیت دندان می باشد . این روش برای بستن فاصله ها ، اصلاح رنگ ، فرم ، ترمیم مینای شکسته و در نهایت ایجاد یک لبخند زیبا مورد استفاده ی عموم مردم است . در این مقاله سعی داریم که به بیان پاسخ برخی از سوالاتی که ممکن است برای افراد در مورد لمینیت دندان مطرح شود، بپردازیم .

لامینیت ها پوسته های بسیار نازک و ظریفی هستند که با دقت بسیار بالایی برروی مینای دندان قرار می گیرند، بسته به نوع لامینیت مقدار بسیار ناچیزی تراش بر روی دندان زده خواهد شد ، البته تراش در روش کامپوزیت بسیار کمتر بوده و دندان به هیچ عنوان آسیب نمی بیند .

نوع لامینیت برای هر بیمار چگونه انتخاب می‌شود و اصلا چه فرقی بین آنهاست ؟


لامینیت‌های سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شوند از این رو برای ساختن آنها از دندان‌ها ، البته بعد از تراشیدن مینا ، قالب تهیه می‌شود ولی در انواع کامپوزیتی ، لامینیت‌ ها مستقیم و بوسیله دندان‌پزشک روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند. لامینیت‌های سرامیکی استحکام بیشتری نسبت به انواع کامپوزیتی دارند . ثبات رنگ هم در این نوع از لامینیت زیاد است.

لامینیت‌های کامپوزیتی برخلاف نوع سرامیکی ثبات رنگ کمتری دارند اما مزیتشان نسبت به لامینیت‌ های سرامیکی این است که در صورت بروز مشکل به‌ راحتی قابل اصلاح و ترمیم هستند . انتخاب نوع لامینیت معمولا به‌وسیله دندان‌پزشک و برحسب نوع و مشکل دندان بیمار انجام می‌شود .
لمینیت دندان

لامینیت‌ هایی از جنس آکریل هم ساخته می‌شوند . این نوع لامینیت‌ ها کوتاه‌ مدت و فوری هستند و نیمه عمر کمی هم دارند و خیلی زود کیفیتشان تغییر می‌کند .

شاید شما هم آوازه ی لبخند هالییودی را شنیده باشید ، لبخند هالییودی دندان های بسیار سفید و براق را شامل می شود که با چهره متناسب و هماهنگ است .

همانطور که اشاره شد لامینیت های کامپوزیتی و سرامیکی در موارد بسیار زیادی برای زیبایی دندان کاربرد دارد ، انتخاب نوع لامینیت تا حد بسیار زیادی به خود فرد بستگی دارد ، چرا که هر دو نوع آن ها بسیار ایده آل و مناسب خواهند بود اگر توقع شما از دندان ها ایده آل و منطقی باشد .

در صورتی که دندان هایی بسیار براق و ظریف می خواهید به شما پیشنهاد می شود که از لومینیرز های دندانی استفاده کنید . به طور کلی براق بودن لامینیت های سرامیکی از لامینیت های کامپوزیتی بیشتر است .

لامینیت ها به کمک چسب های مخصوص و بدون درز و یا فاصله برروی دندان ها فیکس می شوند ، قرار گرفتن لامینیت ها برروی دندان به این معنا نیست که دندان های اصلی دچار آسیب و پوسیدگی می شوند.
بد نیست بدانید که  هیچ گونه آسیبی به بافت دندان و مینای آن وارد نمی کنند .

ماندگاری لمینیت دندان


لامینیت ها نیاز به مراقبت های خاص ندارند ، اما نباید این تصور وجود داشته باشد که دندان های لامینیت شده نیازی به مسواک کردن و مراقبت ندارند ، این دندان ها مانند دندان های اصلی خودتان نیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارند تا بتوان مدت های طولانی از آن ها استفاده کرد .
معمولا عمر لامینیت دندان ها زیاد است و در صورتی که فرد به خوبی از آن ها مراقبت کند ، می تواند 7 تا 10 از از آنها بهره مند شود ، بعد از این مدت نیز نیاز به ترمیم های بسیار جزیی و سطحی خواهد داشت که زمان و هزینه ی زیادی را نمی طلبد .

error: Content is protected !!