پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندانFixed prosthodontics) به عنوان یک درمان در بین روش‌های درمانی دندانپزشکی به کار می‌رود و دارای انواع مختلفی است . 

زیبایی دندان امروزه یکی از مهم ترین نکاتی است که هر فرد به آن توجه بسیاری دارد. برای زیبایی دندان از روش های بسیاری استفاده می شود . یکی از این روش ها پروتز دندان است . پروتز دندان شامل دو نوع ثابت و متحرک است که ما در این مقاله در ارتباط با پروتز ثابت دندان با شما صحبت خواهیم نمود.

به اعضای مصنوعی بدن پروتز گفته می‌شود ، منظور از پروتز در دندانپزشکی ، دندان های مصنوعی می‌باشند و پروتز ثابت دندان به پروتزی اطلاق می‌گردد که بر روی دندان یا دندان های پایه چسب خورده و ثابت می‌گردد . پروتز ثابت شامل روکش ، بریج (پل) و … می‌باشد . روکش بر روی یک دندان تراش خورده سوار می‌شود ، بریج نیز بر روی دندان های پایه کناری قرار می‌گیرد و شامل دندانهای جایگزین شده نیز می‌باشد .

پروتز ثابت دندان

وظایف پروتز دندان عبارتند از :

  • جایگزینی دندان های ازدست رفته
  • ارائه نوعی توانبخشی
  • جلوگیری از ایجاد پیامدهای ثانویه دندان از دست رفته و به طور طبیعی برای بازگردادن شرایط ایده ال زیبایی و یا اصلاح طرح لبخند 

پروتز دندان ممکن است توسط دندان ها ، ایمپلنت های دندانی یا از طرق مکش یا توسط عضلات به محل خودشان متصل شوند این پروتزها مانند دیگر پروتزها میتوانند ثابت و یا متحرک باشند . پروتز ثابت دندان و دندان های مصنوعی متحرک به صورت های مختلفی ساخته می شوند . همواره در استفاده از پروتز ثابت دندانی از چسب و یا پیچ برای اتصال به دندان و یا ایمپلنت دندان استفاده میشود.

با پروتز دندان عملکرد اصلی جویدن و صحبت کردن مناسب و هماهنگی های صورت را می توان اصلاح کرد . این پروتز دندان با چسب های مخصوص یا پیچ ثابت به دندان اسیب دیده یا ایمپلنت های دندانی متصل میشوند و تنها توسط دندانپزشک برداشته می شود .

مراقبت از پروتز ثابت دندان


مراقبت از پروتز ثابت شبیه به مراقبت از دندان‌های سالم است، یعنی پروتز را باید با مسواک و خمیر دندان تمیز کرد و از دهانشویه و نخ دندان استفاده کرد. افراد دارای پروتزهای متحرک (پلاک) نیز باید به بهداشت دهان خود اهمیت بدهند و پروتز را هر روز پس از صرف غذا بشویند و آن را با روش‌هایی چون استفاده از قرص‌های مخصوص پاک کننده دندان ضدعفونی کنند تا نفسی بدبو نداشته باشند. از آنجا که این افراد مقدار اکسیژن فعال زیادی دارند، پروتزها را باید در فاصله‌های زمانی کوتاه به خوبی تمیز کنند.

 

error: Content is protected !!