dentalimplant

ایمپلنت‌ دندانDental implants ) راه‌حل قطعی دندان‌های از دست‌ رفته است . با اینکه روش‌های دیگری هم برای جایگزینی دندان‌ های از دست‌ رفته وجود دارد ، ایمپلنت‌های دندانی مزایای زیادی را نسبت به آنها دارند اگر چه نباید از عوارض ایمپلنت دندان نیز غافل بود . ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان در ناحیه دندان‌های کشیده شده جلوگیری می‌کند و می‌تواند در تمام طول عمر باقی بماند و همانند دندان‌های طبیعی فشار را به‌ طور مستقیم به استخوان منتقل می‌کنید .

ایمپلنت دندان باعث سایش اضافی بر روی دندان‌های مجاور نمی‌شود . همچنین در برخی بیماران بهبود در سلامت عمومی دهانشان دیده‌شده و می‌توانید غذاهای سخت مانند آجیل و میوه‌ها را بخورند .

ایمپلنت دندان مزایای زیادی نسبت به روش های دیگر کاشت دندان دارد از جمله شباهت زیاد به دندان های طبیعی ، راحتی (نگران صدای کلیک که در دندان های مصنوعی وجود دارد، نیستید) راحتی در غذا خوردن. همچنین به دلیل شباهت زیاد ایمپلنت به دندان طبیعی اطرافیان شما متوجه این موضوع که شما دندان های خود را از دست داده اید نمی شوند و چون این روش کاشت دندان روی صحبت کردن شما تاثیر نمی گذارد و مانند دندان های مصنوعی باعث نگرانی در مورد این موضوع نمی شود.

مزایای ایمپلنت دندان


 اولین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان فک است :

 با از دست رفتن دندان ها تحلیل استخوان شروع خواهد شد ، کاشت ایمپلنت جلوی تحلیل استخوان را خواهد گرفت .

با کاشت ایمپلنت دندان شخص براحتی توانایی جویدن خود را به بهترین نحو باز می یابد :

بی دندانی و حتی پلاک متحرک باعث کم شدن قدرت جویدن میشوند اما با کاشت ایمپلنت دندان شخص حسی مانند دندانهای طبیعی خواهد داشت. ایمپلنت دندان به شما اجازه میدهد آنچه را دوست دارید بخورید نه آنکه مجبور به خوردن غذای خاصی شوید .

زیبایی دندان ها و صورت با ایمپلنت کاملا قابل بازیابی است :

با کاشت ایمپلنت بافت های نرم لثه حفظ شده و عضلات صورت حمایت خواهند شد . بنابراین با دریافت پروتز متکی بر ایمپلنت از ایجاد چین و چروک در لب و اطراف آن جلوگیری خواهد شد پس فرد جوانتر خواهد ماند . از طرفی به بهترین نحو میتوان روی ایمپلنت لبخند ایدآل را طراحی نمود و جوانی و تازگی را به دندان های جلو برگرداند .

قدرت تکلم به حالت طبیعی باز میگردد :

دست دندان های متحرک در دهان لق میخورند خصوصا در فک پایین با ادامه تحلیل استخوان دست دندان ها کاملا لق شده و صحبت کردن شخص دچار نقصان میشود . با کاشت ایمپلنت به بهترین نحو میتوان قدرت تکلم را به حالت اولیه برگرداند .

Dental implants,ایمپلنت دندانجایگزینی دندان ها با ایمپلنت باعث افزایش اعتماد به نفس شخص خواهد شد :

افرادی که چند دندان را ندارند از دیده شدن دندان ها خجالت می کشند ، نمی خندند و کم کم از حضور در جمع اجتناب نموده و دچار کاهش اعتماد به نفس خواهند شد . از طرفی افراد دارای دست دندان ممکن است نگران افتادن دندان مصنوعی خود در جمع خانواده یا همکاران باشند . با کاشت ایمپلنت فرد اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت و در موقعیت های خانوادگی و شغلی هم موفق تر خواهد بود .

با کاشت ایمپلنت دندانهای مجاور فضای بی دندانی تراشیده نخواهند شد :

جهت ساخت بریج ( روکش به هم متصل جهت جایگزینی دندان از دست رفته ) دندانها باید تراشیده شوند ، اما با کاشت ایمپلنت دندان ها سالم و دست نخورده باقی میمانند.

کاشت ایمپلنت یک درمان دائمی و اصطلاحا عمری می باشد :

 دوام ایمپلنت ها در صورت رعایت پروتوکل صحیح کاشت آن توسط متخصص و نگهداری آن توسط بیمار تا آخر عمر خواهد بود.

معایب ایمپلنت دندان


به جرات میتوان گفت این درمان معایبی ندارد اما بهر حال گاهی ممکن است شخصی بدلایل زیر از کاشت ایمپلنت اجتناب
کند:
1. هزینه نسبتا بالا
2. دوره درمان طولانی تر نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان
گاهی تصورات نادرستی مثل عفونت کردن فک با کاشت ایمپلنت یا ایجاد حساسیت ، تومور و…. فرد را از دریافت بهترین
درمان باز میدارد . تاکنون هیچ مقاله و تحقیقی مضر بودن و یا ایجاد عوارض با کاشت ایمپلنت را ثابت ننموده و ایمپلنت
روشی بسیار مطمئن و امن جهت جایگزینی دندان هاست .

بعد از جراحی ایمپلنت تغییراتی بروز می کند که موقتی بوده و طول درمان این تغییرات از سه هفته تا شش ماه می باشد . این عوارض ایمپلنت عبارتند از :

لق شدن مختصر دندان کنار ایمپلنت ( این امر بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود برمی گردد. )

درد که امری اجتناب ناپذیر است و بسته به سختی جراحی و خصوصیات افراد کم یا زیاد می باشد ولی در هر صورت بهترین راه کنترل درد استفاده از مسکن یک ساعت قبل از جراحی می باشد . ( دو عدد ژلوفن ۴۰۰ میلی گرم با هم )
معمولا درد فقط سه یا چهار روز اول بعد از کاشت دندان می باشد .
در مورد ایمپلنت های بدون جراحی به دلیل باز نشدن لثه به میزان وسیع درد بسیار کمی وجود خواهد داشت که حتی نیاز به مسکن نیست .

تورم بعد از گذاشتن ایمپلنت در بعضی بیماران وجود دارد و در موارد جراحی پیوند استخوان احتمال کبودی نیز می رود که معمولا این عوارض ایمپلنت از روز بعد از کاشت ایمپلنت شروع می شود و پس از یک هفته بهبودی کامل می یابد.

در بعضی از موارد ( مواردی که ارتفاع استخوان فک پایین بسیار کم می باشد ) ممکن است گزگز و یا بی حسی گوشه ی لب مشاهده شود که امری عادی است و پس از گذشت زمان بهبود می یابد .

از جمله ی عوارض ایمپلنت که بعد از ۱۵ سال ظاهر می گردد در مورد تک ایمپلنت های مربوط به دندان های جلویی می باشد.
بدین شکل که پس از ۱۵ سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند .

error: Content is protected !!