beliching

بلیچینگ دندان يعنی سفید کردن دندان ها بوسيله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن  ، عمل سفيد كردن دندان ها به كمك نور و مواد شيميائي خاص غير مضر براي حصول رنگ دندانی مطلوب تر و روشن تر را بليچينگ گويند.

بلیچینگ دندان به روش های مختلفی انجام مي گيرد كه يكي از جديدترين و موثرترين اين روش ها بهره گيري از نور پلاسما ارك است ، در اين روش ظرف مدت کمتر از يك ساعت و در يک يا دو جلسه رنگ دندان ها چندين درجه روشن تر می گردد .

در بليچينگ دندان با يك ماده اكسيدان سفيد ميشود. ماده بليچينگ از خلل و فرج ميكروسكوپي سطح دندان جذب شده و با يك سري تغييرات شيميايي رنگ دندان را سفيد ميكند . قابل ذکر است که در اين روش به هيچ عنوان مينای دندان ساييده نمي شود و آسيبي به بافت دندان نمی رسد .

ماده اصلی موجود در مواد بليچينگ , پراكسيد هيدروژن است كه قدمت استفاده از آن به اوايل قرن بيستم بازميگردد  . براي تاثيرگذاري بيشتر ، از عامل گرما يا نور استفاده مي شود. که بوسيله دستگاه مخصوصي که براي اين منظور طراحی شده است توليد مي شود .  

برای استفاده از این روش درمانی فقط به یک جلسه ملاقات با دندانپزشک ( dentist ) نیاز است و نتایج سفید شدن دندان­ ها با این روش ، دائمی می باشد. در طول درمان، بیمار در شرایط راحت و محیط آرام قرار خواهد گرفت. در این زمان بیمار به سادگی بر روی صندلی دراز کشیده و از روش بدون درد و ایمن سفید کردن دندان ( Teeth whitening )ها لذت خواهد بود . زمانی که نتایج درمان کامل شود ، فرد از یک طرح لبخند جدید با دندان هایی سفید و زیبا بهره مند خواهد شد.

عوارض بليچينگ دندان


روش های قدیمی بلیچینگ دندان بسیار دردناک بودند و باعث ایجاد التهاب می شدند . این موضوع در حالی است که روش های سفید کردن دندان با لیزر فقط بر نواحی بسیار خاص دندان ها متمرکز می شوند و به این ترتیب می توان از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کرد.

حجم وسیع پژوهش ها و مطالعات کلینیکی انجام شده در این حوزه نشان می دهد بلیچینگ دندان با لیزر تحت نظارت دندانپزشک متخصص بی خطر و ایمن است . به هر حال استفاده از این روش درمانی برای کودکان زیر 16 سال و زنان باردار توصیه نمی شود .
تفاوت سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان


مطابق بیانیه های FDA، اصطلاح « بلیچینگ دندان » فقط زمانی استفاده می شود که امکان تمیز کردن دندان فراتر از رنگ طبیعی آن وجود داشته باشد. بنابراین هر محصول تمیز کننده (مثل یک خمیر دندان) از نظر تکنیکی یک سفید کننده دندان محسوب می شود. مطمئناً، اصطلاح سفید کننده بهتر از بلیچینگ به نظر می رسد و به همین خاطر حتی زمانی که محصولات حاوی بلیچ نیز توضیح داده می شوند، از اصطلاح سفید کننده برای انجام این کار استفاده می شود.

تاثیر لیزر در بلیچینگ دندان


نوع لیزر مورد استفاده برای سفید کردن دندان با تشخیص دندانپزشک زیبایی ترمیمی انتخاب می‎شود. زمانی که بیمار انتظارات خود را از بلیچینگ برای دندانپزشک زیبایی ( Cosmetic Dentist )خوب شرح می‎دهد ، وی با در نظر گرفتن معیارهای بیمار، یک روش مناسب را در پیش می‎گیرد . لیزر بر سطح دندان می‎تابد و قابلیت حذف جرم و مواد زائد را دارد و به هیچ عنوان مینای دندان را تخریب نمی کند.بلیچینگ دندان

قبل از لیزر از ژل بلیچینگ استفاده می‎شود که به دلیل وجود پروکسید اوره یا کاربامید پروکساید ( Carbamide Peroxide ) به جای آب اکسیژنه یا هیدروژن پروکساید ( HydrogenPeroxide )، تاثیرات مثبتی بر نحوه درمان دارد . در زمان استفاده، ژل بلیچینگ دندان توسط اشعه دستگاه فعال شده که این امر موجب آزاد شدن مولکول اکسیژن از کربن می‎شود. به دلیل ناتوانی مولکول کربن برای نفوذ از توبول‎ها‎ی عاجی (به علت درشت بودن نسبت به هیدروژن)، هیچ آسیبی به عصب دندان وارد نمی شود.

انواع بلیچینگ دندان


۱- یک روش بلیچینگ ، بلیچینگ در خانهHome Bleaching ) می باشد. دندانپزشک ، قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم ، به بیمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند.

۲- روش دیگر بلیچینگ ، بلیچینگ در مطب (Office Bleaching ) می باشد که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد و بسیار موثرتر است چون ژل مخصوص بلیچینگ ، با غلظت خیلی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- ولی مطمئن ترين و موثرترين روش بليچينگ ،  بليچينگ در مطب ( آفیس بلیچینگ ) بــا استفاده از دستگاه اشعه مخصوص بلیچینگ ، با مراقبت و حفاظت دقيق دندانپزشك می باشد. 

ماندگاری رنگ دندان ها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است ؟


اين زمان بستگي به عملكرد بهداشتی شخص دارد و هر چقدر كه از مواد غذايی رنگ زا ، نوشابه هاي رنگی ، سيگار و دخانيات چاي و قهوه كمتر استفاده نمايد مدت ماندگاری رنگ بيشتر است . بطور ميانگين مدت دوام سفيد كردن دندان ها شش ماه تا 3 سال ذكر شده است ولي بايد توجه داشت كه حتی با تيره تر شدن دندان ها بعد از 2 تا 3 سال باز هم رنگ دندان روشن تر از حالت اوليه خواهد بود .

error: Content is protected !!