لامینیت دندان
طول عمر لامینیت دندان
اکتبر 20, 2016
دوران بارداری
دوران بارداری و بهداشت دهان و دندان
اکتبر 22, 2016
فیشورسیلانت

فیشورسیلانت

فیشورسیلانت یک راه بدون درد و بی خطر برای محافظت از پوسیدگی دندان های دائمی اطفال است . ماده سیلانت یک رزین سفید رنگ محافظت کننده است که روی سطح جونده دندانهای آسیایی گذاشته می شود و شیارهای دندان را از نفوذ مواد غذایی و باکتری و ایجاد پوسیدگی حفظ میکند .

شیار بندی دندان نوعی روکش پلاستیکی است که روی سطح رویی دندان های دائمی عقب دهان یعنی دندان های آسیاب و دندان های قبل از آن برای محافظت از دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح رویی دندان های آسیاب و دندان های قبل از آن دارای شیارها یا « فیشور سیلانت » است که این دندان ها را مستعد ایجاد پوسیدگی می کند . این شیارها می توانند عمیق باشند و به همین خاطر تمیز کردن آنها حتی با استفاده از مسواک های مخصوص نیز دشوار است .

به همین خاطر در این نواحی پلاک تشکیل می شود و اسید تولید شده از باکتری های موجود در این پلاک ها به مینای دندان حمله کرده و به این ترتیب پوسیدگی ایجاد می شود.

با وجودی که  فلوراید می تواند از ایجاد پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و به حفاظت تمام سطح دندان ها کمک کند ، شیار بندی دندان می تواند یک حفاظت اضافی برای این شیارها و حفره ها فراهم کرده و یک سطح هموار بر روی آن ها ایجاد کند. استفاده از شیار پوش یکی از روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان می باشد.

مراحل شیاربندی دندان یا فیشورسیلانت


شیار پوش دندان معمولاً روی سطح رویی این دندان ها قرار می گیرد و علت آن وجود شیارها و حفره های عمیق بر روی این دندان ها است .

شیار بندی دندان همچنین بر روی سایر دندان های دائمی نیز در صورتی که شیار یا حفره بر روی آن وجود داشته باشد برای کمک به حفاظت از سطح رویی این دندان ها استفاده می شود .

فیشورسیلانت

برای بعضی کودکان ، دندان های آسیاب مقدماتی (دندان های شیری) نیز دارای شیارها و حفره هایی هستند که می توان برای حفاظت آنها از فیشورسیلانت استفاده کرد و در این شرایط دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان ممکن است به شما پیشنهاد دهد از شیار بندی دندان روی سطح رویی این دندان های شیری نیز استفاده شود .
در ابتدا سطح دندان بطور کامل با استفاده از ابزارهای مخصوص توسط دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان تمیز می شود. سپس دندان با آب شسته شده و خشک می شود . در ادامه از یک محلول اسیدی روی حفره ها و شیارهای سطح رویی دندان برای چند ثانیه استفاده می شود.

به این ترتیب نواحی میکروسکوپی کوچک بر روی دندان تشکیل می شود که می تواند قرارگیری روکش بر روی دندان را تسهیل کند و به این ترتیب شیار پوش دندان بهتر به آن می چسبد. پس از اینکه مجدداً دندان خشک شد، ماده شیار بند دندان بر روی دندان قرار گرفته و سفت می شود.

فیشور سیلانت دندان با استفاده از یک پرتو مخصوص سفت می شود یا ممکن است گاهی اوقات از شیارگیر دندان دو بخشی استفاده شود که نیازی به استفاده از پرتو برای سفت کردن آن نیست. هنگامی که شیار بند دندان سفت شد، تبدیل به یک روکش صیقلی پلاستیکی می شود و امکان جویدن عادی غذا مجدداً برای فرد ایجاد می شود .

افراد مناسب برای فیشورسیلانت


فیشورسیلانت برای افراد زیر توصیه می شود:

  • کودکانی که تازه دندان آسیای آنها درآمده است
  • بزرگسالانی که در مورد بهداشت دندان خود ابراز نگرانی می کنند
  • بزرگسالانی که به صورت طبیعی شیارهای (فیشور) عمیقی دارند
  • بزرگسالانی که زیاد دچار پوسیدگی دندان می شوند

با وجود اینکه فیشورسیلانت در بین بزرگسالان محبوبیت زیادی دارد ، مخصوصا بین افراد بزرگسالی که زیاد دچار پوسیدگی دندان می شوند و افرادی که فیشورهای آسیب پذیر و برجسته ای دارند ، در ابتدا برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های دائمی تازه درآمده کودکان و درمان پوسیدگی دندان آنها مورد استفاده قرار می گیرد .

error: Content is protected !!