روکش سرامیکی دندان
روکش سرامیکی دندان
اکتبر 23, 2016
لبخند زیبا
لبخند زیبا با درمان دیاسم
اکتبر 24, 2016
فلوراید,فلورایدتراپی

فلوراید,فلورایدتراپی

فلورایدتراپی یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی دندان کودکان است. طی سال‌های اخیر وزارت بهداشت طرح انجام  فلورایدتراپی کودکان را در مدارس و کودکستان‌ های کشور اجرا کرده است .

اما فلوراید چیست ؟ کاربردهای فلوراید آن کدام است ؟ چگونه استفاده می‌شود و اثر ضد پوسیدگی آن روی دندان چه ساز و کاری دارد؟ پاسخ به این سوالات را در ادامه این مقاله خواهید گرفت ….

استفاده از فلوراید ، در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان یکی از مؤثرترین راه ها برای محافظت از دندان های کودکان می باشد. مواد معدنی که در فلوراید وجود دارد از مینای دندان در برابر پوسیدگی محافظت می کند. این ماده ساختمان دندان ها را نسبت به پوسیدگی مقاوم می کند .

یکی از راه هایی که می توان دندان های کودکان را به وسیله ی فلوراید محافظت کرد ، استفاده از آب هایی می باشد که حاوی مواد معدنی می باشد .

در این نوع آب ها در چند میلیون قطره آب ، یک قطره فلوراید وجود دارد که همین قطرات کمی که وجود دارند نقش مهمی در محافظت دندان های کودکان ایفا می کنند . کودکانی که از زمان تولد آب حاوی فلوراید مصرف می کنند کمتر از دیگر کودکان از پوسیدگی های دندان رنج می برند.

فلوراید,فلورایدتراپی

خواص ضد پوسیدگی فلورایدتراپی

۱) وقتی فلوراید با مینا و عاج دندان تماس می‌یابد، با کلسیم و فسفر موجود در آنها فلورو آپاتیت را تشکیل می‌دهد و این ترکیبی است که نسبت به هیدروکسی آپاتیت به اسید مقاوم تراست.
۲) فلورایدتراپی همچنین ترمیم و معدنی شدن مجدد سطح دندان‌های پوسیده را تسریع می‌کند و کمک می‌کند که روند تخریب معکوس شود و موجب افزایش مقاومت سطح دندان در برابر پوسیدگی شود.
۳) در نهایت، فلوراید موجب کاهش اثر تخریبی باکتری‌های دهان بر دندان می‌شود که این کار را از طریق تداخل در تشکیل و عملکرد میکروارگانیسم‌ها انجام می‌دهد .

استفاده از آب حاوی فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها ضروری می باشد ولی باز هم باید با دکتر دندانپزشک خود مشورت کنید . شاید دندان های فرزند شما به میزان فلوراید بیشتری نیاز داشته باشد .

به راحتی می توانید به خمیردندان ها و دهان شویه های حاوی فلوراید در داروخانه ها دسترسی داشته باشید . تحقیقات انجام شده در این زمینه، استفاده از این مواد حاوی فلوراید را مفید و مؤثر توصیف کرده است .

حتما در این زمینه با دندان پزشکتان مشورت کنید . امکان دارد وی پیشنهادات دیگری ارائه دهد :

  • نوشیدن آب حاوی فلوراید در مدرسه
  • استفاده از  قرص ها یا قطره های حاوی فلوراید با تجویز پزشک
  • استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید بعد از دو سالگی( البته با اندازه پیشنهادی دندان پزشک)
  • استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید برای کودکان بالای 6 سال

 

error: Content is protected !!