امروزه با افزایش تمایل به زیبایی دندان ، تقاضا برای روکش سرامیکی دندان بویژه در نواحی قدامی بیشتر شده است . با پیشرفت علم و تکنولوژِی انواع روکش های تمام سرامیک با درجه استحکام و زیبائی متفاوت در دسترس است که هر کدام موارد تجویز مربوط به خود را دارا می باشند . این روکش ها از نظر قیمت گرانتر از روکش های چینی – فلز معمولی هستند و هزینه لابراتواری بالاتری را نیز دارند .

مزایای روکش سرامیکی دندان نسبت به روکش های PFM :

این روکش هااز نظر درخشان بودن ، نمای شیشه ای و سایر خصوصیات بازتابش نور بسیار شبیه مینا هستند . در کراون های PFM به علت وجود لایه فلزی ، بازتاب نور شبیه مینا نخواهد بود از این رو به زیبایی کراون های سرامیکی نخواهند بود. از طرف دیگر در کراون های PFM بعد از مدتی به علت تحلیل لثه ، کلار فلزی اطراف روکش نمایان خواهد شد ، در حالیکه در کراون های تمام سرامیک این مشکل را نداریم .
همچنین لایه پرسلن موجود در کراونهای PFM باعث سایش دندان های مقابل می شود که این میزان سایش در کراونهای سرامیکی به مراتب کمتر است.

کراون های سرامیکی به دو روش ساخته می شوند :

یکی در لابراتوار و توسط تکنسین که توسط طیف وسیعی از سرامیک ها ساخته می شود و تکنسین قادر است که خصوصیات ظاهری شبیه به دندان را روی کراون اعمال کند و معمولاً نیاز به دو جلسه ویزیت می باشد.
روش دیگر توسط دستگاه CAD-CAM و با بلوک های هموژن و یک رنگ انجام می شود به همین دلیل از نظر رنگ و ترانسلوسنسی یکدست در می آید . مزیتی که این روش دارد که با یک جلسه درمان بعد از آماده سازی دندان ، روکش در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه توسط دستگاه حاضر شده و چسبانده می شود . با این روش دیگر نیازی به ساخت روکش موقت دندان نیز نمی باشد. اما باید در نظر داشت که به علت تکنولوژی به کار رفته در این دستگاه ها هزینه این روکش ها بالاتر از نوع معمولی آن می باشد.

روکش سرامیکی دندان

معایب روکش های تمام سرامیکی :

روکش های سرامیکی طول عمر و دوام کمتری نسبت به دیگر انواع روکش ها دارند ، اما این بدین معنا نیست که روکش های سرامیکی گزینه مناسبی نیستند . در جایی که زیبایی دندان مطرح باشد روکش های سرامیکی حرف اول را می زنند. امروزه با پیدایش نسل های جدید سرامیک مثل زیرکونیوم این نوع روکش ها برای دندانهای خلفی هم استفاده می شوند و دوام خوبی را از خود نشان داده اند. در صورتیکه قطعه بزرگی از روکش های سرامیکی بشکند ، امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید تعویض شود .

موارد کاربرد کراون های سرامیکی :

دندان های جلو (دندان های پیش و نیش) :
در جایی که زیبایی دندان خیلی مهم باشد سرامیک ها بهترین انتخاب هستند و توانایی شبیه سازی کامل با دندان های کناری خود را دارند . در جایی که استحکام مهمتر باشد مثل افرادی که عادت بد جویدن مانند دندان قروچه دارند سرامیک های با استحکام بالاتر مثل زیر کونیا یا لیتیوم دیسیلیکاتها بهتر است استفاده شوند .

دندان های پرمولر (آسیای کوچک):
افرادی که در هنگام خندیدن پرمولرهایشان مشخص است استفاده از کراون های زیرکونیا انتخاب بهتری می باشد. در مرحله بعدی روکش های PFM هم می توانند گزینه مناسبی باشند .

دندان های مولر (آسیای بزرگ):
اگر دندانهای مولر دیده نشوند، روکش های تمام فلز و PFM گزینه های بهتری هستند .
در افرادی که خط لبخند وسیعی دارند سرامیک های با استحکام بالاتر مثل زیر کونیا گزینه خوبی هستند .