فیشورسیلانت
فیشورسیلانت چیست ؟
اکتبر 20, 2016
روکش سرامیکی دندان
روکش سرامیکی دندان
اکتبر 23, 2016
دوران بارداری

دوران بارداری

در دوران بارداری ضمن انجام ساير مراقبت ها , دهان , دندان ها و لثه هم بايد به طور كامل توسط كاركنان بهداشتی معاينه شده , روش های مسواک زدن و رعايت بهداشت با دقت بيشتری در اين دوران آموزش داده شود , در عين حال بايد توجه مادر را به نقاطي كه داراي التهاب و خونريزي مي باشند جلب نمود.

دوران بارداری دورانی است که در آن بالا رفتن سطح هورمون‌ ها می‌تواند حتی بر روی دهان و دندان و لثه‌ ها نیز تأثیر خود را بگذارد. به همین خاطر رعایت نکات بهداشتی در این دوران به زنان باردار بیشتر توصیه می‌شود.

رژیم غذایی در دوران بارداری و بهداشت دهان و دندان :

داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار صحیح از مواد غذایی، برای تغذیه شما و کودکتان لازم است. آنچه شما در طول نه ماه بارداری می خورید، بر رشد جنین به ویژه دندان ها تاثیرگذار است.

دندان کودک شما بین ماه سوم و ششم بارداری شروع به رشد می کند ، پس از این جهت مهم است که مقادیر کافی از مواد غذایی به خصوص کلسیم، پروتیین، فسفر و ویتامین های A و C و D را دریافت کنید.

اگر بین وعده های غذایی گرسنه شدید و میل به خوردن میان وعده های غذایی دارید ، باید بدانید که میان وعده های حاوی کربوهیدرات می تواند باعث افزایش پوسیدگی دندان ها شود.

سعی کنید از میان وعده هایی که برای شما و کودکتان مغذی است از جمله میوه ها و سبزیجات خام  و محصولات لبنی استفاده کنید.

دوران بارداری

حاملگی و دندانپزشکی

مشکلات لثه و دندانها در دوران حاملگی :

در طول بارداری ، سطح هورمون بدنتان ، بطور قابل توجهی افزایش می یابد . التهاب لثه به ویژه در ماه هشتم بارداری ممکن است باعث شود لثه ها قرمز و پف کرده شود و یا موجب خون ریزی لثه به هنگام مسواک زدن شود. برای پیشگیری از ایجاد مشکل ، شما باید دفعات مسواک زدن خود را بیشتر کنید.

تومور بارداری :

گاهی اوقات افزایش رشد بافت لثه در طول سه ماهه ی دوم ظاهر می شود که  تومور حاملگی نامیده می شود. این رشد موضعی و تورم معمولا بین دندان هاست که به آسانی خونریزی می کند و با رنگ قرمز و سطحی شبیه توت مشخص هستند که اغلب پس از تولد نوزاد، با جراحی قابل برداشته شدن است.
حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری مهم است . اگر متوجه هر گونه تغییری در دهان خود در دوران بارداری شدید به دندانپزشک خود نشان دهید.

زایمان زودرس ناشی از بیماری لثه :

بیماری های شدید لثه ، ریسک زایمان زودرس را تا ۷ برابر افزایش می دهد و  در عین حال  باعث تولد نوزادان کم وزن می شود. پژوهش های انجام شده، بیانگر ارتباط بین بیماری های لثه و مسمومیت حاملگی در زنان باردار است.

error: Content is protected !!